نحوه تاسیس شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله

نحوه تاسیس شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله

نحوه تاسیس شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله

Blog Article

شیوه راه‌اندازی شرکت در ایران به صورت گام به گام
آغاز
ثبت شرکت در کشور ایران یکی از اساسی‌ترین اقدامات برای آغاز بیزینس است. در این مقاله، به صورت جامع آموزش می‌دهیم که چگونه می‌توانید کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید.
انواع مختلف شرکت‌های تجاری در کشور ایراندر کشور ایران، انواع مختلف شرکت‌های تجاری وجود دارد که هر یک خصوصیات و شرایط خاص خود را دارند. در این مقاله، به تشریح مهمترین اقسام شرکت‌های تجاری در ایران می‌پردازیم.

شرکت سهامی عام
یکی از گونه‌های شرکت‌های بازرگانی در ایران، شرکت سهامی بزرگ است. در این مدل شرکت، اعتبار به قسمت‌های تجزیه می‌شود و سهامداران می‌توانند سهام‌ها را بخرند و در سود و ضرر کسب و کار سهیم شوند.

شرکت سهامی خاص
گونه دیگری از شرکت‌های تجاری، شرکت سهامی کوچک است. در این مدل کسب و کار، اعتبار به سهم‌ها بخش‌بندی می‌شود، اما تعداد شرکا معین است و سهام قابل جابجایی در بازار مالی نمی‌باشند.

شرکت محدود
شرکت مسئولیت محدود، نوع دیگری از شرکت‌های تجاری در کشور ایران است. در این نوع بیزینس، مسئولیت‌ها شرکا به مقدار اعتبار وارد شده در شرکت محدود می‌شود و سهامداران در در صورت دیون کسب و کار، تنها به اندازه اعتبار وارد شده متعهد خواهند بود.

شرکت تضامنی
شرکت تضامنی و همبسته یکی از شرکت‌های بازرگانی می‌باشد که در آن، مسئولیت‌ها شرکا به میزان کل بدهی‌ها بیزینس است. در این نوع شرکت، هر یک از سهامداران مسئولیت‌ها نامحدودی نسبت به بدهی‌های کسب و کار دارند.

شرکت نسبی
شرکت نسبی مدل دیگری از شرکت‌های بازرگانی است که در این نوع، تعهد سهامداران به میزان سهم الشرکا آنها در کسب و کار نسبت به کل بدهی‌ها کسب و کار محدود می‌شود.

شرکت همیاری
شرکت تعاون یکی از شرکت‌های تجاری است که با هدف برآورده کردن نیازهای شرکا و ارتقاء شرایط اقتصادی اعضا تاسیس می‌شود. در این گونه بیزینس، سود به نسبت مشارکت اعضا تقسیم می‌شود.

نتیجه‌گیری
در این مقاله، با انواع مختلف شرکت‌های تجاری در ایران آشنا شدیم. هر کدام از این شرکت‌ها ویژگی‌ها و شرایط خاص خود را دارند که با توجه به نیازها و هدف‌ها می‌توان شرکت مناسب خود را انتخاب کنید.


اولین گام: انتخاب عنوان شرکت
اولین مرحله در روند راه‌اندازی شرکت، انتخاب یک نام برای شرکت است. نام شرکت باید خاص باشد و با نام‌های دیگر تفاوت داشته باشد.

دومین گام: تدوین اساسنامه
در این مرحله، باید اصول و قوانین بیزینس خود را تدوین کنید. این اساسنامه شامل مشخصات شرکا، نوع فعالیت، بودجه اولیه و جزئیات دیگر است.

گام سوم: ثبت در سیستم دولتی
بعد از نوشتن اساسنامه، باید مشخصات شرکت را در سیستم دولتی ثبت کنید. جهت این اقدام، باید به پورتال رسمی سازمان ثبت شرکت‌ها مراجعه کنید.

گام چهارم: دریافت مجوزهای لازم
با توجه به نوع کسب و کار بیزینس، ممکن است نیاز به اخذ مجوزهای گوناگون از ادارات مختلف داشته باشید. این مجوزها شامل مجوزهای بهداشتی، گواهی محیط زیست و مجوزهای فنی می‌شود.

گام پنجم: باز کردن حساب بانکی
گام نهایی، افتتاح حساب بانکی به نام شرکت است. این حساب بانکی برای معاملات مالی و مدیریت امور مالی شرکت ضروری است.

جمع‌بندی
راه‌اندازی شرکت در ایران با در نظر گرفتن گام‌های ذکر شده امکان‌پذیر است. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان سودمند باشد و بتوانید شرکت خود را به راحتی راه‌اندازی کنید.

منبع : ثبت شرکت ها

Report this page